Aneta Szoltis-Mencina. Spektakl

Strona Główna / Aneta Szoltis-Mencina. Spektakl

30/08 – 9/10/2022;
Galeria ZWIASTUN
wernisaż 2/09/2022, godz. 18.00

Aneta Szoltis-Mencina specjalizuje się w linorycie i monotypii. Inspiracji dla swojej twórczości szuka w otaczającym świecie przyrody. Na wystawę „Spektakl” składa się cykl barwnych linorytów obrazujących niezwykłe zjawisko przyrodnicze nazywane przez ornitologów murmuracjami (szmerami). To podniebne pokazy ptaków, które łączą się w locie w ogromne formacje przybierające różne kształty. Stada nieustannie zmieniają kierunek lotu, co sprawia wrażenie swoistej choreografii. Niezwykłe zjawisko można obserwować zazwyczaj o zmierzchu na bezchmurnym niebie.

Wystawa nosi tytuł „Spektakl”: Nie trzeba nawet kupować biletu, wystarczy podnieść głowę i skierować wzrok ku górze. Spojrzeć na to co rozgrywa się nad naszymi głowami, na nieboskłon. Oderwać się na chwilę od tego co przyziemne, porzucić problemy dnia powszedniego, dać się porwać i zachwycić spektaklem odgrywanym przez naszych braci mniejszych.(…) Mam nadzieję, że udało mi się w moich barwnych linorytach choć w części uchwycić ten podniebny spektakl i zachęcić Państwa do częstszego wypatrywania na niebie ptaków.  /Aneta Szoltis-Mencina/

********************
Skoczowianka, mieszka i pracuje w Częstochowie. Z wykształcenia pedagog, mediator i grafik artystyczny. Od pięciu lat prowadzi własną pracownię graficzną, w której oddaje się swojej pasji – tworzeniu. Z zamiłowania do natury, gór i ptaków czerpie inspiracje do swoich grafik. Jej barwne prace powstają przede wszystkim w technikach linorytu i monotypii, ale nie stroni od innych technik graficznych. Pracuje intuicyjnie i spontanicznie, matryca graficzna jest dla niej polem nieograniczonych możliwości.

W 2016 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom licencjata z grafiki warsztatowej pod kierunkiem dr. Witolda Zaręby na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jej grafiki znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanie, Holandii, Szwecji, USA.

 

Skip to content