Bogna Jarzemska-Misztalska / Głębia koloru

Strona Główna / Bogna Jarzemska-Misztalska / Głębia koloru

Wydarzenie towarzyszące:

Wernisaż 21/04/2022, godz.18.00 – Sala Poplenerowa

Bogna Jarzemska-Misztalska urodziła się w 1979 roku w Częstochowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 2003 roku. Jej praca dyplomowa została wyróżniona statuetką prof. Józefa Szajny  za nowatorstwo w sztuce i uznana za najlepszy dyplom z malarstwa 2003 roku. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in.  finalistka  Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011 oraz 24. i 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Autorka i współautorka licznych wystaw. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach, w tym w kolekcji Rodziny Królewskiej Arabii Saudyjskiej. Malarka jest autorką nagrody Herosa Polskiej Gospodarki, wykonanej w technice emalii, przyznawanej za najwybitniejsze zasługi na polu gospodarczym przez Polski Klub Biznesu.

Zajmuje się malarstwem oraz dziedziną sztuki niezwykle rzadką, którą uprawia niewielu współczesnych artystów. To wymagające niezwykłego kunsztu malarstwo emaliowe – obrazy pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w temperaturach 1000 st. C. Technika emalii malarskiej  opiera się na specjalistycznej wiedzy z zakresu zespalania ze sobą metalu i szkła, a i sam proces tworzenia jest niezmiernie pracochłonny i wymagający profesjonalnego zaplecza technicznego. Obrazy w ten sposób zrealizowane nazywa się często  „obrazami narodzonymi w ogniu”. „Niezwykłość tej techniki polega na ciągłym poszukiwaniu nowej materii malarskiej, przechodzeniu przez meandry barw. To fascynująca zabawa sproszkowanymi lakami , które przed wypaleniem mają inną kolorystykę niż po wyjęciu z pieca. Efekt końcowy jest sumą doświadczenia, eksperymentu i grą przypadku, motywującego do twórczych poszukiwań.” (Bogna Jarzemska-Misztalska).
Ulubionym motywami artystki są obrazy natury – pejzaże, kwiaty, ptaki.

Od kilku lat artystka realizuje także własne projekty sztuki użytkowej łącząc emalię z innymi materiałami tworząc oryginalne meble o różnym przeznaczeniu. Największą jej realizacją w emalii jest wielkoformatowe malarstwo składające się z 54 elementów o wymiarach 4,6 m na 3,1 m Wszystkie drogi prowadzą do… , prezentowane w głównej siedzibie Mercedes Benz w Warszawie.

O twórczości Bogny Jarzemskiej-Misztalskiej pisze Anna Bochenek (plik do pobrania)

Skip to content