Izabella Sowier-Kasprzyk / Polskie artystki / malarstwo

Strona Główna / Izabella Sowier-Kasprzyk / Polskie artystki / malarstwo

29/04 – 1/06/2025
Galeria ZWIASTUN
wernisaż 6/05/2025, godz. 18.00

Izabella Sowier-Kasprzyk, autorka wystawy, przeczy stereotypom. Bo – z jednej strony – absolwentka Politechniki Częstochowskiej, adiunkt na Wydziale Zarządzania, naukowczyni, która zajmuje się marketingiem, prowadzi zajęcia, ma liczne publikacje naukowe, a z drugiej  – artystka, absolwentka Wydziału Sztuki, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni Włodzimierza Karankiewicza. Uczestniczka licznych plenerów i wystaw zbiorowych, autorka wystaw indywidualnych. Izabella Sowier-Kasprzyk harmonijnie łączy dwa zakresy swojej pracy i pasji, a to, co szczególnie uderza w jej twórczości i osobowości to wielka rozpiętość jej zainteresowań i możliwości twórczych.

W Miejskiej Galerii Sztuki prezentowana była jej wystawa „Cztery pory uczuć”, na którą złożyły się obrazy inspirowane naturą, zwłaszcza pejzażem nadmorskim, w których artystka zajmowała się analizą światła i koloru w różnych porach dnia i różnych porach roku. Wystawa przypadła jednak na pandemiczny czas lockdownu (2020), gdy tak bardzo ograniczony był kontakt z publicznością, dlatego z przyjemnością prezentujemy nową wystawę Izabelli Sowier-Kasprzyk, przygotowaną specjalnie dla Galerii – cykl „Polskie artystki”.

Od pewnego czasu Sowier-Kasprzyk zajmuje się herstoriami, tj. przywracaniem kobietom należnego im miejsca w historii sztuki, literatury, w społeczeństwie. Bohaterkami jej niezwykle barwnych akwareli, kolaży, obrazów są kobiety z różnych czasów i różnych dziedzin życia, artystka stworzyła m.in. portret Kory czy Igi Świątek. Największą wagę przywiązuje jednak do serii portretów, jak ten, prezentowany w Bibliotece Publicznej w 2024 roku – „Polskie pisarki”.
W cyklu „Polskie artystki” sportretowane zostały znaczące postaci z polskiej sztuki współczesnej, jak Alina Szapocznikow, Tamara Łempicka czy Magdalena Abakanowicz. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w swoich cyklach  autorka zawsze odnosi się do twórczyń częstochowskich, na wystawie zobaczymy na przykład portret Beaty Bebel-Karankiewicz.

Jak podkreśla artystka – ważna jest też dla niej forma obrazu, jego wielkość, rodzaj mediów, faktura i „kolor, który ma dominujące znaczenie, bo kolor to uczucia”. Nawet podłoże jest znaczące, bo portrety artystek powstały na paletach malarskich.

Kup bilet
Skip to content