Jan Kanty Pawluśkiewicz

Strona Główna / Jan Kanty Pawluśkiewicz

Wystawa przedłużona
do 23 lutego 2023

********

Wernisaż:
19 listopada 2022, godz.18.00
Wydarzenie towarzyszące:
Koncert Tribute to ANAWA, godz. 20.00
Sala Śląska, bilety 10,- zł

Pochodzący z Nowego Targu światowej sławy kompozytor, autor muzyki do setek filmów, spektakli czy koncertów symfonicznych Jan Kanty Pawluśkiewicz zagości w naszej Galerii 19 listopada 2022 r. o godz. 18.00 podczas wernisażu jego twórczości.

Jan Kanty Pawluśkiewicz, pozostawia po sobie ślady na papierze, płótnie  własnoręcznie namalowane. Nie ma w tym ani krzty przypadku, gdyż po świadectwie szkoły muzycznej dorobił się dyplomu architekta, toteż stawianie kresek czy kropek na białym tle jest pasją, którą obrał sobie jako cel drugiej połowy swego artystycznego życia. A że jest człowiekiem nietuzinkowym, wybrał niespotykaną formę twórczości, którą dla niego wymyślono jako żel-art. Wystawa jego obrazów w Miejskiej Galerii Sztuki  zadziwi swoją różnorodnością i przekazem abstrakcyjnej formy, prowokującej barwą i kształtem, będącym szaloną czasem fantazją artysty.

Anna Paleczek-Szumlas
Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi będzie koncert „Tribute to ANAWA”- godz.20.00, sala Śląska, bilety 10,- zł

Tribute to ANAWA
Najbardziej znane utwory krakowskiego kompozytora w klasycznym wykonaniu profesjonalnych muzyków i zarazem miłośników dobrej poezji.
Piosenki wykonywane się zgodnie z oryginalną formą i harmonią, czyli po prostu „jak dawniej” …
Wykonawcy:
Krzysztof Drynda – wokal
Wojtek Królikowski – piano
Sylwia Ostalska – wiolonczela
Tomasz Szejka – gitary
Sławek Żydek – gitara basowa
Łukasz Pasoń – perkusja

Krzysztof Drynda – wokalista, autor piosenek, realizator dźwięku, laureat Szansy na Sukces, dwukrotny finalista ogólnopolskiego konkursu Grechuta Festival. W dorobku estradowym ma na koncie występy z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem oraz muzykami Marka Grechuty – zespołem Anawa.

**********

Jan Kanty Pawluśkiewicz-  twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej , autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem i grafiką u prof. Krystyny Wróblewskiej. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował 15 serii obrazów i grafik. Obecnie ma na koncie ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Malarstwo żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza to efekt kilkunastoletnich poszukiwań plastycznych w najnowszej autorskiej technologii, której podstawą są pastelowe i brokatowe  żele zawarte w długopisach japońskiej firmy Uni Mitsubishi Pencil dystrybuowanych w Polsce przez firmę Trodat.

Jak mówi sam autor: „Żel-art w sensie technologicznym jest korzystaniem w malarstwie z organicznych żeli hinduskich, natomiast w sensie estetycznym  „żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji  z konwulsyjną klasyką”.

Katarzyna Cybertowicz

Fotografie Autora: Tomasz Henryk Kaiser, Radek Nowacki

Obrazy, które będą prezentowane na wystawie, pochodzą z Galerii Autorskiej Żel-Art Jana Kantego Pawluśkiewicza, www.zel-art.pl

Skip to content