Jerzy Jotka Kędziora. Przyziemieni w napięciu

Strona Główna / Jerzy Jotka Kędziora. Przyziemieni w napięciu

Wernisaż:
29 listopada 2022, godz.18.00

Szanowni Państwo

Informujemy, że zarządzeniem dyrekcji, z powodu Świąt Wielkanocnych, czas trwania wystawy ulega skróceniu. Ostatnim dniem prezentacji będzie piątek, 7 kwietnia, a nie, jak zapowiadaliśmy – 8 kwietnia (Wielka Sobota).
Za zmianę przepraszamy.

*******

Jerzy Kędziora, znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor rozlicznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

W 2022 roku artysta obchodzi swoje jubileusze. Jak sam wymienia: 75 lat od urodzin i 50 lat od uzyskania dyplomu artysty rzeźbiarza. Kumulacja tych okoliczności poskutkowała różnymi formami obchodów odbywających się pod tytułem 85 między jubileuszowych dób w balansie, w tym – na zakończenie – wystawy przygotowanej przez MGS.

Przyziemieni w napięciu to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu Sportowcy. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, choć nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł / cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom – rzeźby mogą być dotykane, poruszane. Odkryją w ten sposób część swoich tajemnic.
Kuratorem wystawy jest Anna Paleczek-Szumlas.

Patronem głównym wystawy jest JAWO
https://jawo.pl/

Skip to content