Kieślowski Wajda Morgenstern na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego

Strona Główna / Kieślowski Wajda Morgenstern na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego

Wydarzenie towarzyszące:

Wernisaż 12/09/2024, godz.18.00 – Sala Poplenerowa, Antresola, Gobelinowa

 

Kieślowski Wajda Morgenstern
Na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego
125 plakatów filmowych
13/09 – 3/11/ 2024
wernisaż 12/09/2024, godz. 18.00
Sale Poplenerowa, Antresola, Gobelinowa

W 2016 Andrzej Pągowski zainicjował autorski projekt „Kieślowski na nowo”, który polegał na stworzeniu zupełnie nowych plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, zarówno fabularnych, jak i krótkometrażowych oraz etiud. Powstało wówczas 45 plakatów. Prezentowane były po raz pierwszy na wystawie plenerowej towarzyszącej Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W roku 2020, z okazji 95. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci powstały nowe realizacje projektowe do 60 filmów Andrzeja Wajdy w ramach projektu „Wajda na nowo”. I tym razem powstały plakaty nie tylko do fabuł, ale też do wielu dokumentów i etiud. Premiera projektu miała miejsce w Suwałkach, rodzinnym mieście reżysera, podczas festiwalu jego imienia w 2021 roku, później była prezentowana między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2023 roku premierę w Gdyni miał projekt „Morgenstern na nowo” – cykl 20 plakatów do filmów Janusza Morgensterna.
Wszystkie trzy projekty były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, zawsze oddzielnie.

Założeniem wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki jest scalenie projektów w jedną prezentację. Nowe spojrzenie na filmy trzech znaczących polskich reżyserów, wnikliwość artysty – autora plakatów, jego kunszt oraz dowcip – składają się na atrakcyjność tej wystawy. Wystawa nawiązuje do najlepszej tradycji polskiego plakatu, wg której plakat jest zarówno nierozerwalnie związany z dziełem filmowym, a jednocześnie zachowuje autonomię artystyczną.

Autorem motywu graficznego do wystawy jest sam Andrzej Pągowski. Wystawie towarzyszy katalog z tekstami Autora oraz krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego.

***
Andrzej Pągowski urodził się  w 1953 roku, absolwent PWSSP w Poznaniu. Jest autorem prawie 2000  plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo.
Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi sześciu złotych medali w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles.
Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego plakaty znajdują się między innymi w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Skip to content