Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie inicjuje nowy cykl warsztatów pt. LATEM DZIEŃ JEST DŁUGI. Zachęcamy do zapoznania się z programem i wzięcia udziału w warsztatach!
KREATYWNOŚĆ W AI
Warsztat twórczego generowania. Sztuczna inteligencja, a kreatywność
10 lipca 2024 / ŚRODA
godzina: 17:00
wiek: 16+
Warsztaty AI skierowane są do osób, które chciałyby nauczyć się jak używać narzędzi sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów i wideo. Na warsztatach będzie można odkryć potencjał sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości oraz ich praktyczne zastosowanie w produkcji cyfrowej. Dowiemy się w jaki sposób nowe technologie mogą pomóc w procesie twórczym artystów i artystek oraz w codziennej pracy wszystkich osób zainteresowanych. Warsztat będzie okazją do poznania różnego typu narzędzi AI — eksperymentów przy konstruowaniu promptów, testowania modeli czy stworzenia własnej animacji.
Warsztaty przygotuje Agata Lankamer, która prowadzi artystyczne badania nad sztuczną inteligencją w sztukach wizualnych. Doświadczenie w tym zakresie zdobyła podczas pobytu w Aldea — Center for Contemporary art, Design and Technology w Norwegii. Absolwentka sztuki mediów na ASP w Warszawie (2020-2023), malarstwa na ASP we Wrocławiu (2013-2018) oraz Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych w Warszawie (2019-2020, studia podyplomowe).
Weź ze sobą: Uczestnicy będą potrzebować własny laptop, jednak nie jest wymagana specyfikacja techniczna, potrzebne oprogramowanie ani wcześniejsza wiedza na temat AI.
SMART MODERNIZM
Warsztaty fotograficzne
13 lipca 2024 / SOBOTA
godzina: 9:00
wiek: 16+
Warsztaty mobilnej fotografii składają się z części teoretycznej i praktycznej. Spotkanie rozpocznie się od dwóch prezentacji w sali Kina OKF ILUZJA. Pierwsza dotyczyła będzie architektury budynku dawnej Cepelii, podczas drugiej prowadząca warsztaty – Karolina Kapsa zdradzi jakie możliwości daje mobilna fotografia oraz na czym polega jej specyfika i tajniki obróbki. Następnie uczestnicy wezmą na warsztat bryłę, detal oraz mniej znane zakamarki budynku Miejskiej Galerii Sztuki. Modernistyczny projekt Włodzimierza Ściegiennego stanie się głównym celem obiektywów uczestników warsztatów.
Karolina Kapsa – fotografka, członkini kolektywu IGERS KATOWICE. Organizatorka spacerów fotograficznych. W tym roku prezentowała swoją wystawę „Tęsknię za sensem” w Galerii Zwiastun.
DLACZEGO NIKT MNIE NIE WIDZI?
Warsztaty marketingowe dla twórców
17 lipca 2024 / ŚRODA
godzina: 17:00
wiek: 16+
Warsztaty (w formie prezentacji) kierowane są dla twórców pragnących zwiększyć swoją widzialność. Jak sprawić, by potencjalni odbiorcy trafili akurat na naszą twórczość? Czym się kierować, by nasza praca nie pozostała niezauważona w nadmiarze bodźców? Charyzma, talent, pilne śledzenie trendów, a może konsekwencja i powtarzalność – na czym się skupić? O działalności w Internecie (i poza nim) opowie nam Daniel Kowacki – ilustrator oraz malarz pochodzący z Częstochowy, od kilku lat mieszkający i tworzący w Warszawie. Artysta zgromadził wokół swojego profilu na Instagramie blisko 50 tysięcy odbiorców. Tworzył do tej pory między innymi dla: Dawida Podsiadło, Fritz Kola, Codete, Alternative Longboards, Good Lood, Gutek Film. Od roku w swoim malarstwie zgłębia temat zjawiska KOMOREBI (z j. jap. „Światło przesączające się przez korony drzew”). Aktualnie pracuje nad nową serię obrazów OMOIDE (z jap. “Wspomnienia”), która w przeciwieństwie do serii KOMOREBI, porusza ciemniejszą i trudniejszą stronę dziecięcych przeżyć. Jego prace można było podziwiać między innymi na aukcjach w DESA UNICUM. Jest także wokalistą duetu FOMOTOK.
ODBETONOWAĆ MIASTO
Warsztaty kolażowe
24 lipca 2024 / ŚRODA
godzina: 17:00
wiek: 16+
Technika kolażu daje wyjątkową możliwość tworzenia remiksu otaczającej rzeczywistości. Z tęsknoty za kojącym cieniem drzew weźmiemy na warsztat naturę! Co by było, gdybyśmy żyli w zielonym mieście? Zapraszamy na swobodne spotkanie kolażowe, które rozpocznie rozmowa o inspiracjach i technikach tworzenia kolażu. Niepotrzebne są żadne umiejętności ani doświadczenie. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały do stworzenia kreatywnych dzieł, które uczestnicy zabiorą ze sobą do domu. Jeśli jednak marzysz o zazielenieniu konkretnego miejsca – zachęcamy do zabrania wydrukowanej fotografii ze sobą! Warsztaty poprowadzi Emila Dudziec z Pracowni Kreatywnej Lekko, w której odbywają się twórcze warsztaty dla małych i dużych. Celem warsztatów jest dobra zabawa, odpoczynek dla głowy i pobudzanie uśpionej wyobraźni!
BAJKI – ROZRABIAJKI
warsztaty teatralne dla dzieci
7 sierpnia 2024 / ŚRODA
I grupa: wiek: 4-6 lat, godzina: 11:00 – 12:30
II grupa: wiek: 7-10 lat, godzina: 13:30 – 15:00
BAJKI-ROZRABIAJKI to interdyscyplinarne warsztaty, podczas których dzieci rozwijają swoje umiejętności językowe, teatralne oraz bawią się słowem. Nie zapominamy również o ruchu, dobrej zabawie i podróżach w krainę wyobraźni! Czekamy na małych twórców, gotowych na bajeczne przygody, naukę i mnóstwo zabawy! Poprowadzi je Daria Milewska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i certyfikowana nauczycielka Akademii Twórczego Nauczyciela we Wrocławiu. Jest współtwórczynią projektu „bajki – rozrabiajki” oraz kolektywu „kARTon”, oferującego kreatywne warsztaty dla dzieci. Od wielu lat prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania bajek. Wierzy w edukację opartą na współpracy, relacjach i szacunku. Inspiruje się codziennością oraz otaczającym dzieci światem. Jej pasją jest rozbudzanie ciekawości i otwartości młodych umysłów. „Dawno, dawno temu…”, czy może jednak niedawno? „Daleko, daleko stąd…” czy może właśnie tuż obok? Czy to królewna, pirat, krasnal, a może tajemnicza czarownica? W świecie wyobraźni wszystko jest możliwe, nawet najbardziej nieoczekiwane zwroty akcji! Jak tworzy się bajkę? Potrzebna jest tylko iskierka fantazji. Przygody superbohaterów nie powstały przecież znikąd!
POLSKA KURSYWA GOTYCKA
Warsztaty kaligraficzne
14 sierpnia 2024 / ŚRODA
godzina: 17:00
wiek: 16+
Kiedy ostatnio pisaliście słowa „własną ręką”? Pióra odchodzą do lamusa, wyparte przez klawiatury komputera i ekrany dotykowe. Nawet podpis, część naszej tożsamości, przestał być rękopisem, stał się podpisem elektronicznym. Wszystkich, którzy chcieliby rozwinąć umiejętność pięknego pisania zapraszamy na warsztaty poświęcone kaligrafii i sztuce liternictwa. To nie tylko okazja do nauki misternych zdobień, ale także wypracowywania w sobie cierpliwości i doskonały trening uważności. Warsztaty poprowadzi Rafał Cierpiał, artysta plastyk, specjalizujący się m. in. w kaligrafii. Wszystkie materiały potrzebne do udziału w warsztatach zapewnia organizator.
ALCHEMIA KOLORU
Warsztaty tworzenia naturalnych pigmentów
21 sierpnia 2024 / ŚRODA
godzina: 17:00
wiek: 16+
Natura to kolory. Otaczające nas, widoczne na pierwszy rzut oka, ale i ukryte w warzywach, owocach czy jadalnych kwiatach albo w materii geologicznej (skały, minerały). Jak te właściwości wykorzystać? Jak pozyskać barwy z natury? Jak je łączyć, sprawdzać intensywność? Tą wiedzą tajemną podzieli się z uczestnikami warsztatów prof. Włodzimierz Karankiewicz – malarz i pedagog mający na swoim koncie trzydzieści lat akademickich doświadczeń dydaktycznych. Kurator prestiżowych międzynarodowych wystaw sztuki współczesnej. Inicjator (z Bartoszem Frączkiem) i kierownik czterech edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „INCIDENT-ACCIDENT”. Współpracuje z ośrodkami artystycznymi i akademickimi na całym świecie.
Wszystkie materiały potrzebne do udziału w warsztatach zapewnia organizator.
Informacje o biletach – w zakładkach poszczególnych wydarzeń