Małgorzata Wałachowska, Grażyna Bieniasz. NATURAlnie

Strona Główna / Małgorzata Wałachowska, Grażyna Bieniasz. NATURAlnie

8/08 – 17/09/2023
wernisaż 9/08/2023, godz. 18.00
Galeria ZWIASTUN

Krucha i delikatna – tak zapowiada się wystawa przygotowana przez dwie artystki specjalizujące się w pracach ze szkła i ceramiki. Tytuł wystawy: NATURAlnie (natura! –  naturalnie) – wskazuje zarówno na używane materiały (również drewno), ale przede wszystkim – na inspiracje płynące z natury.
Uważne przyglądanie się przyrodzie, umiejętność wykorzystania światła, delikatne odwzorowywanie ruchu (falujące ryby Małgorzaty), kolorystyka natury, witrażowe motywy pejzażu Grażyny – wszystkie te właściwości tworzą prezentację spójną i ciekawą dla odbiorcy.
Z drugiej strony zauważalny jest  indywidualny styl obu artystek, różnice warsztatowe. Różnią je też odmienne charaktery oraz doświadczenie zawodowe i spojrzenia na sztukę.

Grażyna Bieniasz  jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, specjalność szkło artystyczne oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Ceramika i Szkło w zakresie projektowania szkła.  Jest osobą wielu aktywności zawodowych: czynny projektant, artysta plastyk tworzący w szkle i ceramice, a także pedagog, nauczyciel w Pracowni Szkła Artystycznego i rewalidator w Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, instruktor w Pracowni Szkła, Ceramiki, Rysunku i malarstwa w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu oraz arteterapeuta i terapeuta SI. Zajmuje się także organizacją wystaw, jest ich kuratorem. Uczestniczy  w wystawach, konkursach oraz projektach artystycznych.

Małgorzata Wałachowska ukończyła Krakowskie Szkoły Artystyczne, gdzie uzyskała dyplom w zakresie artystycznego projektowania ubioru. Pracowała jako projektant tkanin i wzorów wózków, nabierając przy tym praktyki jako twórca przedmiotów użytecznych. Obecnie swój talent i umiejętności rozwija przede wszystkim przez udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez dobrych instruktorów, m.in. w Ośrodku Szkolenia Nauczycieli w Łucznicy (dyplomy z ceramiki i tworzenia batików). Po osiągnięciu znacznego stopnia samodzielności twórczej, uczestniczy w licznych wystawach. Osoba otwarta na świat, czerpie doświadczenie z podróży i kontaktów z ludźmi. Jej zmysł estetyczny i możliwości twórcze zaowocowały piękną kolekcją figur ryb prezentowanych na wystawie.

 

 

Skip to content