Mary Lou Robinson Down River Road. Czytanie dramatu

Strona Główna / Mary Lou Robinson Down River Road. Czytanie dramatu

Tajemnicza autorka Mary Lou Robinson zaprasza na prapremierowe czytanie swojego dramatu „Down River Road”. Do wykreowania postaci udało się jej namówić znakomitych wykonawców: Jana Jankowskiego, Agnieszkę Łopacką i Zbigniewa Zamachowskiego. Akcenty akustyczne stworzą  częstochowscy muzycy: Maciek Kor oraz Marcin Martinez Grodzki.

Budzące ciekawość zdarzenie będzie miało miejsce w Miejskiej Galerii Sztuki – Kinie OKF ILUZJA 11 grudnia 2023 r. o godz. 17.00, dzięki uprzejmości i pomocy gospodarzy. Bilety w cenie 40 zł. (60 miejsc) sprzedaje kasa MGS / OKF.

Akcja opowieści rozgrywa się oczywiście na Down River Road, czyli po polsku i po prostu przy ul. Nadrzecznej. W zdegradowanej kamienicy, w staroświeckim pokoju spotykają się Hindus i Wiking. To ludzie z jakże różnych światów i kultur. Wydaje się, że wszystko ich różni i wzajemnie wszystko ich w nich dziwi. Jednak mają coś wspólnego, ale to prowadzi do niespodziewanego finału – więc cicho i sza. Zabawna angielska farsa obyczajowa – jak swoje dzieło określa Mary Lou Robinson – ma swoje drugie dno…

Ktoś mógłby spytać: czemu prapremierowe czytanie dramatu tajemniczej autorki odbywa się w sali Kina „Iluzja”? Otóż osoba podpisana pod dziełem bardzo lubi tę salę z racji wielu odbytych w niej swoich spotkań z publicznością. Była współtwórcą i jurorem pierwszego konkursu filmów amatorskich odbywanego w OKF w latach 90. pod hasłem „Teraz Ja”. Jan Jankowski oraz Zbigniew Zamachowski czytają dramat przez wzgląd na wieloletnią przyjaźń z nią. Częstochowska publiczność zaś, choć z Mary Lou Robinson spotyka się po raz pierwszy, zna ją dobrze. Jako reżysera „Lotu nad kukułczym gniazdem” nagrodzonego Złotą Maską w 1997 roku za reżyserię, twórcę spektakli zrealizowanych także w Teatrze im. Mickiewicza według własnych tekstów: „Alibi” i „Nowonarodzony” (2003). To po prostu Łukasz Wylężałek, który świętuje swoje 70. urodziny. Z tej okazji gościł w DKF „Rumcajs”, a obecnie zaprosił publiczność do kina  OKF ILUZJA

Dodajmy, że aktorzy spoza Częstochowy przyjechali specjalnie i nieodpłatnie na zaproszenie jubilata – najwybitniejszego częstochowskiego twórcy filmowego, autora m. in. legendarnej „Balangi”, „Darmozjada polskiego” czy „O dwóch takich, co nic nie ukradli” . Także z sympatii dla niego oraz miłości do sztuki zaangażowali się w działanie: Agnieszka Łopacka – tak dobrze znana teatromanom oraz muzycy z nieograniczoną fantazją oraz poczuciem humoru: Marcin Martinez Grodzki i Maciek Kor.

Skoro już wiemy, że „Down River Road” wyszła spod ręki Łukasza Wylężałka, pewne jest, że „zabawna angielska farsa obyczajowa” wnikliwie przygląda się naszej rzeczywistości, konstatuje nie bez goryczy, ale pełna też jest zaskakujący zwrotów sytuacji oraz specyficznego humoru.

Tadeusz Piersiak

 

 

Skip to content