Michał Szumlas. Celluliloroza

Strona Główna / Michał Szumlas. Celluliloroza

12/07 – 28/08/2022;
Galeria ZWIASTUN

Już nie debiutant, ale wciąż jeszcze kształcący swoje umiejętności młody artysta Michał Szumlas przygotował kolejną, po „Dezoksyrybonukleinacji” w OPK Gaude Mater w 2021 r., wystawę, tym razem dla Galerii ZWIASTUN. Michał Szumlas jest studentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku rzeźby. Częstochowianin, urodził się w 1998 roku,  absolwent Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego.
Na wystawie prezentowane są rzeźby artysty drewno/metal oraz cykl rysunków, także wielkoformatowych. Są to m.in. prace zaliczeniowe w Pracowniach: rysunku – dr hab. Bogny Kozery-Radomskiej, prof. ASP oraz rzeźby – prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej.

Zagadkowy tytuł „Celluliloroza” autor wyjaśnia nie mniej zagadkowo, choć z przymrużeniem oka:
Cellulit – materia mistyczna występująca w podaniach i legendach opowiadanych w zamkniętym gronie kobiet. Rzekome występowanie cellulitu  nie zostało potwierdzone przez badaczy u żadnego z przedstawicieli płci mniej apetycznej.
Celuloza – materia doskonale znana człowiekowi i używana do produkcji krzeseł, roślin, i drewnianych, plastikowych sztućców. Odpowiednio spreparowana może posłużyć do napisania miłosnego wiersza, listu lub otarcia łez. /MS/

 

Skip to content