wystawa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych PO-MOSTY
Wernisaż:
10 października 2022, godz.18.00
„PO-MOSTY” – międzynarodowy festiwal sztuk wizualnych 2022
PO-MOSTY, festiwal sztuki zainicjowany w 2020 roku, doczekał się kolejnej edycji. Jego przesłaniem jest wielokulturowość, tytułowe „pomosty” łączące różne narodowości i społeczności oraz podejmowane w tym kontekście wątki wykluczenia, migracji, wojny i wynikających z niej podziałów. Organizatorzy Festiwalu – Grupa artystyczna ATINA oraz NGO „Ekołogija. Kultura. Sztuka” i Stowarzyszenie Yes,
I can – zgromadzili prace prace ok. 130 artystów z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Peru, Litwy, Łotwy, Armenii, deklarując, że „W „PO-MOSTACH” interesują nas różnorodne realizacje z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii, rzeźby, instalacji, video-artu, tkaniny artystycznej, które dotykają zagadnienia wielokulturowości, ukazując bogactwo jej wątków i motywów”. Silną grupę stanowią tu artyści, będący jednocześnie animatorami kultury, którym bliskie jest budowanie artystycznych pomostów.
Festiwal rozpoczyna się 7 października 2022 i obejmuje wystawy i wydarzenia artystyczne w kilku miejscach artystycznej Częstochowy:
7/10/22, godz.18.00 – Muzeum Częstochowskie – Galeria Dobrej Sztuki
– wernisaż Międzynarodowej wystawy „Geografia miejsc, topografia zmysłów”
7/10/22, godz.19.30 – Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”;
– wernisaż wystawy „Pomiędzy Żółkwią a Stilskiem”
10/10/22, godz. 18.00 – Galeria Zwiastun w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie – – wernisaż wystawy „Mosty zamiast murów”
14/10/22, godz. 19.00 – Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia” w Częstochowie
– wernisaż międzynarodowej wystawy „Wielokulturowość w urban sketchers”.
*********************
„Mosty zamiast murów” to wieloetapowy projekt o budowaniu komunikacji; alegoryczna opowieść o tęsknocie i marzeniu aby móc pokonać wszelką przeszkodę, barierę, kordon, granicę; każdą niemożliwość dotarcia do miejsc i ludzi, których chcielibyśmy „doświadczyć”. Aby otworzyć „magiczną przeprawę”, jaka wzniesie się ponad mur materialny, myślowy, emocjonalny. Otworzy na relację z samym sobą, z innym człowiekiem lub Stwórcą. Tę opowieść członkowie Photo Industrial Team:
– Małgorzata Dołowska;
– Jarosław Dumański;
– Elżbieta Gajowniczek;
– Ewa Gawlik;
– Rafał Kalinowski;
– Marta Krawczyk;
– Waldemar Siatka;
– Piotr Tomala;
– Agnieszka Tomiczek;
realizują poprzez fotografię. Grupa działa od 2019 roku pod auspicjami Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w Warszawie i zrzesza członków rzeczywistych Fotoklubu RP oraz jego sympatyków. Celem głównym grupy twórczej Photo Industrial Team jest rozwój fotografii artystycznej i dokumentalnej w zakresie szeroko rozumianej fotografii industrialnej. Poprzez takie działania jej członkowie chcą także popularyzować zagadnienia związane z przemysłem i jego rolą w życiu społeczeństwa w dobie „czwartej rewolucji przemysłowej”.
W cyklu fotografii „Mosty zamiast murów – epizod pierwszy” artyści skupili się na tym, „aby przez najdalsze mosty dotrzeć na najdalszy brzeg. Zaczniemy od najbliższych, materialnych mostów, które przeprawią nas na najbliższe, materialne, codzienne brzegi. Zaczniemy od spojrzenia na most. Znajdziemy w nim także piękno i estetykę konstrukcji oraz kontekst środowiska, w którym on istnieje i opowiedzmy o nich poprzez pryzmat fotografii artystycznej”.
Waldemar Siatka, artysta fotograf i animator kultury z Zamościa od lat współpracuje m.in. ze środowiskiem fotografów z Kijowa, a w ramach działań w Grupie Artystycznej Atina od początku związany jest z „Po-Mostami”. To dzięki jego staraniom będziemy mogli zobaczyć też w Galerii Zwiastun Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przejmującą wypowiedź Ukraińców, którym mosty i domy burzy rosyjski agresor. Kadry łapane w pośpiechu, w większości w czasie ucieczki do schronu, niczym „odpryski” okrutnej rzeczywistości.
„Nawet jeśli żyjesz „wewnątrz wydarzenia”, niebezpieczeństwo odczuwasz tylko w bezpośrednim sąsiedztwie. Nasze życie zmieniło się w jednej chwili. Fotografia to kronika współczesna. I choć ze względu na okoliczności wojskowe nie wszyscy fotografowie są w stanie napisać ten wizualny „rękopis”, oni czują, że trzeba jeszcze poczynić jakieś notatki. Tutaj są znaki i elementy nowej rzeczywistości. Z czasem ta zmieniona rutyna przejdzie do historii” – wyznają twórcy z Kijowa i Czernihowa:
– Nelli Spirina;
– Vasilij Katiman;
– Pawlo Rybołowlew;
– Andrii Chekanovskyi.
Wystawa trwa przez tydzień – do 16 października 2022.
ORGANIZATORZY i PARTNERZY FESTIWALU:
– Grupa artystyczna ATINA – organizator;
– NGO „Ekołogija. Kultura. Sztuka” – współorganizator;
– Stowarzyszenie Yes, I can – współorganizator;
– Muzeum Częstochowskie;
– Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”;
– Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie;
– Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych „Konduktorownia” w Częstochowie;
– Grupa Twórcza Photo Industrial Team;
– Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne;
– NGO Fundacja Art Respect;
– Urban Sketchers Poland;