NIEŚMIERTELNI. Janis Joplin

Strona Główna / NIEŚMIERTELNI. Janis Joplin

NIEŚMIERTELNI. Janis Joplin
17/01/2024 /środa/
sala kina OKF Iluzja, godz. 19.00
prowadzenie: Piotr Metz
bilety 40,- zł

Nieśmiertelna. Niepowtarzalna. Nadzwyczajna.
Każde z tych określeń i tak nie oddaje w pełni osobowości i talentu Janis Joplin, piosenkarki rockowej, soulowej i bluesowej, autorki tekstów – artystki z „Klubu 27”, tj. grupy idoli rockowych, którzy, przez autodestrukcję, odeszli nie przekroczywszy tej magicznej granicy wieku.

Jej zniewalający głos wciąż dostarcza słuchaczom ogromu emocji. Wizerunek sceniczny, który nie był niczym wypracowanym, lecz niemal transowym zatraceniem w śpiewie jest nie do zapomnienia. Mała postać o wielkim głosie i tragicznym losie dla wielu pozostaje jedną z najważniejszych postaci światowego rocka.

Taką właśnie Janis będzie prezentował i wspominał Piotr Metz, wytrawny prowadzący cyklu spotkań w Miejskiej Galerii Sztuki pt. „Nieśmiertelni”. Jego zajmującą narrację dopełnią zdjęcia dokumentalne oraz fragmenty muzyczne.

Wyjątkowym uzupełnieniem tego spotkania będzie koncert w wykonaniu Jolanty Litwin-Sarzyńskiej, absolwentki Studio Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej w Gdyni, aktorki Teatru Syrena w Warszawie, wykonawczyni piosenki aktorskiej. Jednym z ważniejszych dokonań artystki jest projekt muzyczny wg własnego scenariusza pt. „Moja mama Janis” – monodram muzyczny w reżyserii Redbada Klynstry. Utwory Janis Joplin zostały przetłumaczone na język polski przez Maciejkę Mazan i Daniela Wyszogrodzkiego. Spektakl miał premierę i był przez dwa lata grany w stołecznym Teatrze Roma, ale gościł też na deskach wszystkich ważniejszych teatrów muzycznych w Polsce. Na I Festiwalu Teatrów Muzycznych wykonawczyni zdobyła nagrodę regulaminowa za główną rolę kobiecą

Miał też swoją premierę w Teatrze Syrena w Warszawie,  tym razem pod tytułem „To ja mama Janis” i w reż. Joanny Drozdy. To z tego spektaklu pochodzą piosenki Janis Joplin, które Jolanta Litwin-Sarzyńska wykona dla częstochowskiej publiczności. Na instrumentach klawiszowych towarzyszyć jej będzie Paweł Serafiński – wybitny muzyk, kompozytor i aranżer, profesor łódzkiej Szkoły Filmowej.

 

 

Skip to content