NIEŚMIERTELNI. Tomasz Stańko

Strona Główna / NIEŚMIERTELNI. Tomasz Stańko

NIEŚMIERTELNI. Tomasz Stańko
21/09/2022 /środa/
Galeria ZWIASTUN, godz. 17.00
sala kina OKF Iluzja, godz. 18.00
prowadzenie: Piotr Metz
bilety 60,- zł

„Nieśmiertelni” to cykl spotkań poświęcony muzykom oraz innym postaciom kultury popularnej. Mimo że spotkania odbywają się nieregularnie, to każde z nich jest wyczekiwane, bo niesie wiele atrakcji i nowej wiedzy.

We wrześniu Miejska Galeria Sztuki zaprasza fanów dobrej muzyki na spotkanie, którego bohaterem będzie  nieżyjący od czterech lat Tomasz Stańko – trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z twórców polskiego jazzu oraz jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych w Europie. Współpracował z wieloma artystami na całym świecie, między innymi z Tomaszem Szukalskim, Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Michałem Urbaniakiem, czy Krzysztofem Komedą. Nagrał około czterdziestu albumów, komponował muzykę filmową, był także organizatorem i dyrektorem festiwalu „Jesień Jazzowa” w Bielsku-Białej.

Wg utrwalonej już formuły spotkanie, które poprowadzi znany częstochowskiej publiczności dziennikarz muzyczny Piotr Metz, wypełnią wspomnienia i anegdoty, rozmowy, projekcje filmowe oraz słuchanie muzyki. Spotkanie rozpocznie widowisko filmowe „Hey now! – szkic do portretu Tomasza Stańko” w reżyserii Jarosława Orłowskiego, ze zdjęciami Tomasza Samosionka i Tomasza Werta. Widowisko ma formę tryptyku. Jego poszczególne części oddzielone są granym przez artystę hejnałem z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Na widowisko złożą się wypowiedzi artysty i fragmenty wykonywanych przez niego utworów. Film, zrealizowany w 1995 r., został poddany cyfrowej rekonstrukcji. Słowo wstępne przed projekcją wygłosi historyk Włodzimierz Domagalski.
Kolejną atrakcją będzie premiera filmu z zasobów Miejskiej Galerii Sztuki zrealizowanego przez Annę Paleczek-Szumlas. To  rozmowa z  Anną Stańko – córką artysty oraz fotografikiem Andrzejem Tyszko – twórcą wystawy „Twarze muzyki”, eksponowanej w 2020 roku Miejskiej Galerii Sztuki, której głównym bohaterem był Tomasz Stańko.

Na zakończenie posłuchamy koncertu dedykowanego Stańce, który zagra Jerzy Małek Quartet w składzie: Jerzy Małek (aranżacja i trąbka), Jan Smoczyński (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) oraz Sebastian Frankiewicz (perkusja).

Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu „Nieśmiertelni” jest wystawa fotografii Jarka Wierzbickiego pt. „Tomaszowi Stańko – w hołdzie”, prezentowana w Galerii ZWIASTUN w dniach 20 – 22 września 2022. Fotografie przedstawiają wydarzenia z ostatnich dwóch lata życia Mistrza, w tym z ostatniego koncertu, który odbył się 14 lutego 2018 roku w krakowskim klubie Alchemia, z ostatniego występu na Gali 100-lecia ZAIKS w Teatrze Wielkim w Warszawie (19 marca 2018), z koncertu w warszawskim  klubie 12on14 (22 października 2016) oraz z koncertu w Teatrze Roma (13 listopada 2017).

Szczegółowy program wydarzenia:

godz.17.00 – Galeria Zwiastun
wernisaż wystawy
Jarosław Wierzbicki
Tomaszowi Stańko – w hołdzie
fotografia

godz.18.00 – sala Kina OKF ILUZJA – prowadzenie Piotr Metz
premiera filmu tworzonego u Andrzeja Tyszko z Anią Stańko
reż. Anna Paleczek-Szumlas

projekcja filmu TVP Hey now! – szkic do portretu Tomasza Stańko (po rekonstrukcji)
reż. Jarosław Orłowski, słowo wstępne Włodzimierz Domagalski

godz.20.00 – sala Kina OKF ILUZJA – prowadzenie Piotr Metz
koncert Jerzy Małek Quartet
Sebastian Frankiewicz – perkusja
Jerzy Małek – trąbka
Jan Smoczyński – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas

fot. Jarek Wierzbicki

 

 

 

Skip to content