NIEŚMIERTELNI. WITKACY. Rozmowa o „Szalonej lokomotywie”

Strona Główna / NIEŚMIERTELNI. WITKACY. Rozmowa o „Szalonej lokomotywie”

Legendarny dziś spektakl „Szalona lokomotywa” w Teatrze STU  wyreżyserowana przez Krzysztofa Jasińskiego był pierwszym polskim musicalem stworzonym do tekstów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fascynującą muzykę do spektaklu skomponowali Marek Grechuta oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz. W wymiennej obsadzie spektaklu znaleźli się m.in.:  Maryla Rodowicz, Marek Grechuta Włodzimierz Jasiński, Irena Szymczykiewicz, Zofia Niwińska, Jerzy Stuhr, Barbara Kruk-Solecka, Halina Wyrodek. Premiera spektaklu odbyła się w namiocie przy ulicy Rydla w Krakowie, 17 sierpnia 1977, „Szalona lokomotywa” była też prezentowana gościnnie w namiocie cyrkowym w Warszawie.

Kulisy powstawania tego spektaklu, praca nad muzyką do tekstów Witkacego będą tematem rozmowy z Janem Kantym Pawluśkiewiczem – kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórcą monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianistą, którą przeprowadzi dziennikarz muzyczny Piotr Metz /on-line/.
Scenografię spotkania stanowić będą oryginalne plakaty z tego wydarzenia, ze zbiorów Piotra Metza.

Na zakończenie spotkania odbędzie się projekcja filmu.

  • WITKACY POD NAMIOTEM CZYLI SZALONA LOKOMOTYWA W TEATRZE STU W INSCENIZACJI KRZYSZTOFA JASIŃSKIEGO
    1977, wersja odnowiona
    barwny, 21 min

Film dokumentalny z cyklu „Anatomia spektaklu” w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego zaliczany do czołowej dwudziestki polskich filmów dokumentalnych lat 70. jest reportażem o legendarnym musicalu zrealizowanym w legendarnym teatrze. Film jest zapisem procesu powstawania musicalu i ukazuje ogrom pracy jaką aktorzy, muzycy, scenarzyści i reżyser musieli włożyć w przygotowanie tego zaskakującego przedstawienia.

Kup bilet
Skip to content