Paulina Bobak / Nieobecni? obrazy utkane ze wspomnień

Strona Główna / Paulina Bobak / Nieobecni? obrazy utkane ze wspomnień

Wydarzenie towarzyszące:

Wernisaż 2/03/2023, godz.18.00 – Sala Poplenerowa

Szanowni Państwo

 Informujemy, że zarządzeniem dyrekcji, z powodu Świąt Wielkanocnych, czas trwania wystawy ulega skróceniu. Ostatnim dniem prezentacji będzie piątek, 7 kwietnia, a nie, jak zapowiadaliśmy – 8 kwietnia (Wielka Sobota).
Za zmianę przepraszamy.

******

malarstwo, grafika

3/03 – 8/04/2023
Sala Poplenerowa

Wystawa indywidualna zwyciężczyni 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika jest formą uhonorowania i wsparcia promocyjnego naszej laureatki.

Paulina Bobak jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem, oraz Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.   Uzyskała dyplom (2022)w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha oraz w pracowni malarstwa prof. Jacka Rykały . Uczestniczyła w najnowszej edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artystka była też dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brała już udział w wielu wystawach, także zagranicznych, w Turcji, Hiszpanii,  Chinach i Tajlandii.
Wystawa „Nieobecni, obrazy utkane ze wspomnień” jest prezentacją  cyklu dyplomowego artystki. Artystka sięgnęła do archiwów rodzinnych po listy, dokumenty i fotografie czyniąc z nich przedmiot swoich rozważań o własną (naszą?) tożsamość wywiedzioną od tych, co żyli przed nami. Jako środek wyrazu dla tej refleksji wybrała  malarstwo olejne łączone z tkaniną oraz grafiki.

Recenzentka pracy dyplomowej Pauliny Bobak dr Joanna Zdzienicka – Obałek zwraca uwagę na interesujące zabiegi formalne stosowane przez artystkę, wzmagające przekaz jej prac. To m.in. „umiejętny brak – czasem autorka rezygnuje z malowania na rzecz pozostawienia niedopowiedzianego szkicu; wprowadzenie elementów współczesnych (…), jak smartfon czy cyfrowy aparat fotograficzny – autorka spełnia pragnienie tytułowego uobecnienia; (…) twarze malowane
w chłodnych, ziemistych tonacjach, sprawiają, ze nie mamy najmniejszych wątpliwości co do skomplikowanych historii portretowanych.”

Wystawa Pauliny Bobak odnosi widza do jego własnych doświadczeń i przemyśleń. Przez spojrzenie wstecz, oderwanie od chaotycznej rzeczywistości, zyskujemy poczucie więzi z przeszłością, poczucie bycia skądś, relacji z innymi, posiadania korzeni.

A to niweluje lęk.

Kup bilet
Skip to content