Wydarzenie towarzyszące:
Wernisaż 30/06/2022, godz.18.00 – Sala Śląska
Współczesny odbiorca jest niecierpliwym widzem. Obraz stał się produktem, który można sprzedać odpowiednim hasztagiem pozycjonującym go w sieci wobec niezliczonej ilości obrazów – produktów opublikowanych w danej sekundzie w internecie. Podobno człowiek współczesny w ciągu tygodnia odbiera ilość obrazów równą ilości, którą człowiek średniowieczny przyswajał przez całe życie. Problem masowości determinuje pytanie: czy obraz w galerii może zatrzymać rozdygotaną uwagę widza na dłużej niż parędziesiąt sekund? Współczesny malarz staje do nierównej walki z obrazem filmowym, fotografią, Netflixem, Instagramem i wszechobecną reklamą reżyserowaną przez specjalistów od percepcji podprogowej. Percepcja i wrażliwość człowieka współczesnego stępiała; gdybyśmy mieli przejmować się wszystkimi obrazami, jakie na co dzień oglądamy, nasz układ nerwowy prawdopodobnie by tego nie wytrzymał.
Rozwinięciem tych refleksji jest wystawa „Uroboros zamyka krąg”. Tytułowy Uroboros to staroegipskie i greckie symboliczne wyobrażenie przedstawiające węża z ogonem w pysku, który nieustannie pożera samego siebie i odradza się z siebie. Uroboros symbolizuje nieskończony proces destrukcji i odradzania się, jest to również symbol obrotu materii.
Piotr Desperak
*****
Piotr Desperak urodził się w 1995 roku w Częstochowie. Studiował w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, kierunek Malarstwo. Dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Rykały, dyplom dodatkowy zrealizował w Pracowni Interpretacji Literatury prof. Grzegorza Hańderka oraz w Pracowni Rysunku prof. Macieja Linttnera, nagrodzony wyróżnieniem w roku 2021. Zajmuje się malarstwem figuratywnym i jego pochodnymi, za które uważa film i działania przestrzenne. Pracuje cyklami, tematy, których się podejmuje to, m.in.: problemy o wymiarze społecznym, wydarzenia historyczne, zaobserwowane sytuacje, mity i inspiracje literaturą. Interesuje go tworzenie swego rodzaju napięcia w formie, która zakorzeniona w rzeczywistości, intensyfikuje ją i sugeruje nową.
Wybrane osiągnięcia i wystawy:
2015
– Grand Prix i wyróżnienie w Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Rysunku w Bielsku-Białej
– stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne
2019
– wystawa indywidualna Mutter, ich bin dumm, Galeria Pojedyncza, Katowice
– wystawa zbiorowa Equi- nox, Brick City Gallery, Springfield, USA
– międzynarodowa wystawa zbiorowa Figurama
2020
– wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Malarskim w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego
– wystawa pokonkursowa 25. Wschodniego Salonu Sztuki, Centrum Spotkania Kultur, Lublin
– I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta, Warszawa
2021
– wystawa Ekspresja schyłku antropocenu, galeria Szyb Wilson, Katowice
– 15. wystawa Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki, BWA Ostrowiec Świętokrzyski
2022
– wystawa indywidualna, galeria Wieża, Warszawa
– kwalifikacja do Strabag Kunstforum Artaward International 2022