Wojciech Siudmak / OMNIS

Strona Główna / Wojciech Siudmak / OMNIS

Wydarzenia towarzyszące:

Spotkanie z Artystą 16/05/2024, godz.17.00 – sala kina OKF Iluzja
Uroczyste otwarcie wystawy 16/05/2024, godz.18.30 – Sala Śląska
Paweł Muzzy Mikosz – muzyka towarzysząca wystawie

Wojciech Siudmak
OMNIS
malarstwo, rysunek, rzeźba
17/05 – 30/09/2024
Sala Muzeum
wernisaż 16/05/2024, godz. 18.30
otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie z Artystą, w sali kina OKF Iluzja, o godz.17.00 (konieczne zapisy pod tel. 731 701 302)

Uroczyste otwarcie wystawy OMNIS nie obędzie się bez akcentów muzycznych. Oto zwiedzający zostaną zaproszeni do „kosmicznego” świata obrazów Siudmaka przy dźwiękach „kosmicznej” muzyki skomponowanej (specjalnie na tę okazję!) i wykonanej przez Pawła Muzzy’ego Mikosza*.

***

WOJCIECH SIUDMAK

O „Diunie” Franka Herberta mówi, że to literackie dzieło wyobraźni. To m.in. dlatego, w 2004 roku artysta podjął się monumentalnego zadania – stworzenia ilustracji do cyklu „Diuna”, nad którym pracuje do dziś.  Powstaje piękna książka – przedmiot, który będzie żył jako swego rodzaju galeria z ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Jego ilustracje znają dobrze czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści
z kręgu fantastyki naukowej. Oprócz ilustracji do „Diuny” pracuje również nad całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków.

Wystawa zatytułowana „Omnis” otwiera widza na inne jeszcze strefy twórczości tego ikonicznego artysty – malarstwo i rzeźbę oraz umożliwia szerokiemu gronu odbiorców udział w poetyckiej wyobraźni artysty. Jego surrealistyczne wizje fascynują i wpływają na wrażliwość milionów fanów fantasy na całym świecie. Kontakt
z twórczością Siudmaka, mimo że odnosi się do fantazji, skłania jednocześnie do refleksji nad realnym losem naszej planety. Pełna symboliki wystawa OMNIS (Wszystko) niewątpliwie będzie wydarzeniem artystycznym.

WOJCIECH SIUDMAK – artysta malarz, rysownik i rzeźbiarz uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i od lat ceniony za ten rodzaj twórczości. Urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. W latach 1956–1961 uczył się w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Dziś mieszka i tworzy we Francji. Jest jednym
z niewielu polskich artystów, którzy osiągnęli prawdziwie międzynarodową sławę. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym
i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt
i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu.

Z jego inicjatywy powstała w 2002 roku Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył Światowy Projekt Pokoju, którego symbolem jest monument  Wieczna Miłość. Rzeźba z brązu została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 roku. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki  może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.

Wiele słynnych osobistości ze świata sztuki wyraziło podziw dla twórczości artysty, m.in:

„Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.”
Federico Fellini

„Od lat podróżuję po świecie jego sztuki. Dzięki niemu wraz z nim, marzę o obrazach ze świata poza horyzontem. Hiperrealistyczny, przekraczający rzeczywistość, intymny
z nieskończonością SIUDMAK spokojnie panuje nad swym niezwykłym szaleństwem. Ma boski dar materializowania swojej wyobraźni. Potrafi nas wciągnąć w swoją niezwykłą podróż.”
Jean-Jacques Annaud

„Jego cudowna sztuka rysunku i jego wyczucie światła i cienia, nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła
i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”
George Lucas

***

Wystawa czynna
wtorek – piątek: 10.30 – 18.00
sobota – niedziela: 11.00 – 19.00

Bilety
45 PLN normalne, 40 PLN ulgowe (w cenie wstęp na pozostałe wystawy)
35 PLN normalne 30 PLN ulgowe – w środy (wstęp na pozostałe wystawy – bezpłatny)
W poniedziałki – wystawa są nieczynne.

***

*Paweł „Muzzy” Mikosz jest utalentowanym, jedym z najbardziej rozpoznawalnych basistów w Polsce, ale również twórcą i kompozytorem. Jego muzyka nieustannie czerpie inspiracje z dźwięków natury i kosmosu, co nadaje jej unikalny, transcendentny charakter. Muzzy jest znany z miłości do prostych, improwizowanych form muzycznych, które pozwalają mu swobodnie eksperymentować i wyrażać swoje emocje poprzez dźwięki. Jego kompozycje często przenoszą słuchaczy w podróż przez rozległe krajobrazy dźwiękowe, zanurzając ich w atmosferach pełnych głębi i refleksji. Uwielbia eksplorować różnorodne brzmienia, tworząc jednocześnie coś nowego i zaskakującego dla swojej publiczności.
Absolwent Szkoły Muzycznej w Bytomiu (klasa kontrabasu i fortepianu). Był basistą kultowego, pierwszego w Polsce zespołu southern-rockowego „Seven B” (Gienek Loska), a przez ponad 17 lat basistą Martyny Jakubowicz. Współpracuje z wieloma zespołami i muzykami takimi jak: Easy Rider, Śląska Grupa Bluesowa, Gienek Loska, Łukasz Łyczkowski, projekt Szlak Śląskiego Bluesa, Cree, itd. Obecnie jest basistą, drugim wokalem i głównym kompozytorem w rockowym bandzie Runkee oraz wraz z Mateuszem „Mate” Adamczykiem tworzy dwa projekty muzyczne o nazwie Tekla i SoundColors 432 Hz.

 

Skip to content