Przegląd filmów w ramach 11. Triennale Sztuki Sacrum „Ja i Ty / Ja – Ono”

Strona Główna / Przegląd filmów w ramach 11. Triennale Sztuki Sacrum „Ja i Ty / Ja – Ono”

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie 11. Triennale Sztuki Sacrum „Ja i Ty / Ja – Ono” jest przegląd filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce związanej z hasłem Triennale. Wybrane do przeglądu filmy opowiadają, podobnie jak wystawa, o relacjach – z ludźmi, z naturą i z Nadzwyczajnym.

Przegląd zainicjowała projekcja filmu „Jak tańczy mój czas” w reż. Józefa Romasza, podczas wernisażu wystawy. Kolejne filmy prezentowane będą w październiku i listopadzie, w każdą środę i będą  poprzedzone komentarzem do filmu i wystawy.
Wstęp na seanse – wolny

Terminy:
4 października 2023, godz. 15.00
SIMONA, reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska 2022, 91’
Film biograficzny, dokument
Simona Kossak pochodziła ze znanej artystycznej rodziny. Była postacią wyprzedzającą swój czas – biolożka, profesorka nauk leśnych, a przede wszystkim prekursorka ekologicznego spojrzenia na świat. Stała się nieoficjalną patronką Puszczy Białowieskiej. Sylwetkę Simony Kossak poznajemy poprzez archiwalne nagrania z jej udziałem oraz relacje osób, które ją znały.

11 października 2023, godz. 15.00
TRWANIE, reż. Jacek Schmidt, Polska, 43’
Dokument
Frapująca opowieść o drzewach jako żywych istotach. Bohaterem filmu jest Marek Kubacki – zajmujący się przez ponad 30 lat pielęgnacją i ratowaniem sędziwych, często pomnikowych drzew zagrożonych wycinką w wyniku rozmaitych uszkodzeń i procesów starzenia roślinnego organizmu. Dziś już emerytowany, wciąż jednak odwiedza wielu swoich pacjentów obserwując ich kondycję i stan zdrowia. Narracja filmu skupia się na ukazaniu  emocjonalnej relacji, relacji  Ja i Ty pomiędzy człowiekiem – „chirurgiem drzew”, a jego „drzewnymi pacjentami”. Drzewa – na swój sposób czują, przeżywają swoje choroby, procesy starzenia, a nawet nieszczęśliwe wypadki.

18 października 2023, godz. 16.30
RZEKA, reż. Jennifer Peedom, Robert Macfarlane, Australia 2021, 72’
Dokument
Film  – spojrzenie z lotu ptaka – prezentujący związek ludzkości z rzekami. Zdjęcia z sześciu kontynentów, w tym ujęcia satelitarne, ukazują teksturę wody, prędkość przepływu, a także niebezpieczeństwa, nieprzewidywalność i ekscytujące piękno, które trudno dostrzec z normalnej perspektywy. Obrazy uzupełnia komentarz czytany przez Willema Dafoe oraz muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej.

25 października 2023, godz. 15.00
ŻYWOT CHRUŚCIKA, reż. Zbigniew Bączyński, Monika Zawadzka, Polska 2017, 71’
Dokument
Wrażliwa kamera stopniowo odsłania niedostrzegalne na co dzień, kruche piękno świata chruścików – owadów żyjących w rzekach, rozlewiskach, strumieniach. To jedno z najbardziej niezwykłych stworzeń na Ziemi – jego życie staje się wciągającą opowieścią. Ten film to przynosząca ukojenie podróż w głąb natury, ku misterium życia.

8 listopada 2023, godz. 15.00
SYNDROM HAMLETA, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy 2022, 85’
Dokument
Film przedstawia pokolenie młodych Ukrainek i Ukraińców, naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Pięć osób, których świat zmienił się w 2014 roku, kiedy Rosja napadła na południowo-wschodnią Ukrainę, spotyka się podczas przygotowań do spektaklu teatralnego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Sceny z prób, w połączeniu z wglądem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością.

15 listopada 2023, godz. 15.00
PRZYSTANEK DLA BOCIANÓW, reż. Józef Romasz, Polska 2011, 78’
Dokument
Magiczna opowieść i smutna, i śmieszna, czasem nawet prześmiewcza. bohaterem filmu jest Wiesław Bołtryk, artysta-tułacz z wyboru. Kamera towarzyszy jego samotnym wędrówkom po wsi, zagląda do domostw, w których nocuje, rejestruje mikro-zdarzenia, w których na chwilę splata się życie jego i mieszkańców wsi.

22 listopada 2023, godz. 14.00
KRYMSKIE ŹRÓDŁO, reż. Jacek Łęski, Józef Romasz, Jacek Schmidt, Polska 2002, 48’
Dokument
Historia Tatarów krymskich – narodu, który po latach wygnania powrócił do swej ojczyzny na Krym i w trudnych warunkach odbudowuje swoją tożsamość. Film porusza problem decydowania o losie jednego narodu przez inny naród, ukazuje dramatyczną historię Tatarów poddawanych bezwzględnym i zbrodniczym aktom rosyjskiej przemocy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Skip to content