Wystawa szkicowników

Strona Główna / Wystawa szkicowników

Wydarzenie towarzyszące:

Wernisaż 25/02/2022, godz.18.00 – Sala Śląska

Wystawa szkicowników – 365/2021 czyli ROK Z ŻYCIA + SUPLEMENT 2022

Autorzy projektu: Czytelnia Szkicowników, czyli Adam Rokowski, Szymon Wiatr

Pozostali uczestnicy: Robert Bluj, Ignacy Czwartos, Sebastian Franzka, Štefan Hanuš, Marcin Kędzierski, Ola Komuda, Mateusz Pawełczyk, Jan Podgórski, Monika Starowicz, Jacek Sztuka, Artur Wawrzkiewicz, Zdzisław Wiatr

Projekt opierał się na zaproszeniach do prowadzenia artystycznego dziennika, obserwacji świata i osobistym zapisie życia kilkunastu artystów w 2021 i 2022 roku, zgodnie z maksymą Nulla dies sine linea.
Zaproszeni artyści zaczęli szkicowanie 1 stycznia 2021, w 2022 grupa szkicujących powiększyła się o kilka osób i rysowanie trwa nadal. Wśród uczestników projektu jest kilkunastu artystów polskich, z Częstochowy, Katowic, Krakowa, Radomska, Warszawy oraz artyści z Wilna i dwóch twórców z Łużyc. To artyści o ugruntowanej pozycji oraz artyści młodzi, tzw. „wstępujący”.

Wszystkie rysunki mają charakter indywidualny, a nawet osobisty, są bowiem zapisem życia w 2021 roku (i nadal). Na wystawie pokazane będą nie tyle osobne prace, co ich zbiory – zawarte w szkicownikach. Wystawa wymaga specyficznego sposobu zwiedzania, czemu sprzyja nietypowa aranżacja. Zwiedzanie bowiem polega na uważnym przeglądaniu notesów/szkicowników. Ta uważność jest istotna – widz zyskuje nieoczekiwane wrażenia, zaskoczenia, wgląd w życie i w sztukę zarazem.

Skip to content