10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” / 10. International Photographic Salon “Still Life in Photography”

Strona Główna / 10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” / 10. International Photographic Salon “Still Life in Photography”

Wernisaż wystawy pokonkursowej wraz z wręczeniem laureatom nagród honorowych
23 lutego 2024, godz.18.00

 


10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”

Patronat:

FIAP 2023/618 


Fotoklubu RP 438/2023

  1. edycja Salonu zobowiązuje, choć odnosimy się do niej z taką samą pieczołowitością i zainteresowaniem jak do edycji „nie-jubileuszowych”. Honorową funkcję komisarza Salonu ponownie przyjął jego pomysłodawca i wieloletni organizator, Janusz Mielczarek. Sam jubileusz wzmocnił jednak powracające pytanie – czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wśród zgłoszeń, a tym bardziej wśród laureatów, z radością powitaliśmy uczestników konkursu, którzy wracają z coraz to nowymi propozycjami, jaki i nowych autorów. Wystawa złożona ze czterdziestu pięciu fotografii, wybranych przez Jury Salonu ze stu sześćdziesięciu zgłoszonych prac przekonuje, że wciąż jest to możliwe – temat martwej natury w fotografii, pozostaje autonomiczny i oryginalny. W fotografiach składających się na wystawę odnajdujemy najlepsze umiejętności autorów zdjęć: patrzenia i spostrzegania, operowania światłem, przemyślaną kompozycją, a także umiejętności tworzenia określonego nastroju, oddziaływania na widza. Rozwiązania formalne nie wyczerpują wszakże jakości tej wystawy, jest w niej coś więcej – w fotografiach zawierają się emocje, sensy, ukryte znaczenia. Z pozoru zwykły przedmiot zostaje wydobyty z codzienności stając się czymś niezwykłym, fascynującym, odkrytym na nowo. Wystawa prezentowana jest w sali po Muzeum Zdzisława Beksińskiego, co również przydaje jej nastroju i pozwala na ciekawy odbiór. Wystawie towarzyszy katalog.
    Laureatem Złotego Medalu FIAP został Ryszard Dubiański za fotografię „Ścieżki życia”. Pozostali zwycięzcy konkursu wymienieni są w załączonym protokole Jury. Wystawa trwa do 7 kwietnia 2024.

Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Komisarz salonu: Janusz Mielczarek

PROTOKÓŁ JURY – LAUREACI

 

Ryszard Dubiański, „Ścieżki życia” – Złoty Medal FIAP

                                 

Małgorzata Kozakowska, „Sceny balkonowe”     Elżbieta Ponińska, „Martwa natura na szkicowniku”
Srebrny Medal FIAP                                                                                      Brązowy Medal FIAP

 

Iwona Czubek, „Bajki z drewna”
Złoty Medal Fotoklubu RP

Marek Herbik, „Caravanserai”
Srebrny Medal Fotoklubu RP


Davorka Tribojewic, „Pięć beztrosk”
Brązowy Medal Fotoklubu RP

REGULAMIN i karta zgłoszenia 2023

RULES and entry form 2023

 

Skip to content