Wystawa prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie z okazji inauguracji jubileuszowego – trzydziestego roku akademickiego 2023/2024

Strona Główna / Wystawa prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie z okazji inauguracji jubileuszowego – trzydziestego roku akademickiego 2023/2024

3/10 – 5/11/2023
Galeria ZWIASTUN

Autorki:
Bożena Banaszczyk
Aleksandra Frydel
Natalia Krzeczkowska
Lidia Stolarczyk
Anna Tumidajewicz-Fedyczak
Zenona Urbańska
Teresa Zbrzezny
Koordynator wystawy: Janusz Długołęcki

Uniwersytet Trzeciego Wieku UJD w Częstochowie jest jedną z ofert adresowanych do osób dojrzałych, nieaktywnych już zawodowo, ale z zachowaną aktywnością intelektualną, twórczą, z ciekawością świata. Uniwersytet stwarza możliwość ciągłego poszerzania wiedzy, rozwijania talentów, jest miejscem spotkań i pozwala na  nawiązywanie przyjaźni i relacji społecznych.

Wśród wielu różnych proponowanych słuchaczom zajęć znajdują się warsztaty plastyczne. W 30-letniej historii UTW pieczę nad warsztatami sprawowali znakomicie artyści, nauczyciele akademiccy jak: prof. Leon Maciej, artysta malarz Tadeusz Kapałka, prof. Włodzimierz Kulej.

Od dwóch lat  kilkunastoosobową grupę słuchaczy rozwijających swoje umiejętności plastyczne prowadzi dr Adam Rokowski.  W grupie tej są osoby o różnym stażu pracy plastycznej, nowicjusze jak i osoby zaczynające zajęcia wcześniej pod kierunkiem prof. Kuleja.

Prace malarskie będące efektem tych zajęć były pokazywane na wielu różnych wystawach organizowanych w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Jana Długosza, w Muzeum Częstochowskim, w Pałacu Ślubów, w Filharmonii Częstochowskiej, w Regionalnym Ośrodku Kultury, w Częstochowskim Centrum Organizacji Pozarządowych, w regionalnych bibliotekach i na uczelni. Były również prezentowane zagranicą, m.in. w Mannheim w Niemczech na Uniwersytecie Federalnej Agencji Zatrudnienia.

Z inicjatywy Teresy Zbrzeżny grupa plastyczna wspiera od lat Hospicjum Częstochowskie  oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Byli już słuchacze UTW, organizując swoje indywidualne wystawy, podkreślają na plakatach uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJD jako początek swojej drogi twórczej. Najlepszym tego przykładem jest ostatnia wystawa malarstwa Alicji Małasiewicz.

Skip to content